Instrukacja prawidłowego korzystania z hamaków FlyHamak- Sztuka Bujania

1.

PRAWIDŁOWE ZAWIESZANIE FLYHAMAKA

  • Konstrukcja nośna, na której będzie wisiał hamak (np. drzewa) musi być mocna i wytrzymała- zgodnie z deklarowaną nośnością danego modelu hamaka. Zalecamy każdorazowo sprawdzić stan elementów, do których ma zostać zamocowany hamak. Zaleca się używanie pasów do wieszania na drzewach. Sugerujemy używanie profesjonalnego Systemu Zawieszenia – FlyWoopie lub FlyTaśmy. Inne, cienkie linki mogą ranić niepotrzebnie powierzchnie drzew. Bądź EKO- chroń przyrodę!
  • Wszystkie produkty FlyHamak można kupić w wersji całkowitej, wyposażonej w odpowiednie i wytrzymałe systemy nośne (do 150 kg). Jeżeli jednak zechcecie Państwo je zmienić lub zastąpić innymi, prosimy o wybranie certyfikowanych produktów, które zapewniają odpowiednią nośność.
  • Hamak należy powiesić na odpowiedniej wysokości, tak aby przy korzystaniu wisiał on na odpowiedniej wysokości. Środek hamaka może obniżyć się od 20 cm do 40 cm w zależności od obciążenia podczas użytkowania. 

2.

MONTAŻ HAMAKA

  • w zależności od odległości skraju hamaka do miejsca mocowania systemu nośnego, wysokość mocowania zmienia się proporcjonalnie. Optymalną odległością / długością systemu nośnego jest odległość od 110 cm a 140 cm. Wysokość mocowania waha się wtedy od 180 cm a 220 cm.
  • Minimalna odległość, aby w pełni wykorzystać możliwość asymetrycznego i płaskiego leżenia, to 110 cm pomiędzy końcem hamaka a miejscem jego przymocowania. W oparciu o technikę prób i weryfikacji optymalnego ułożenia w hamaku, odległość mocowania należy ostatecznie samemu dopasować.
  • Hamak powinien być zawieszony symetrycznie, tzn. w równych odstępach od punktów mocowania, a punkty mocowania z obu stron powinny być na tej samej wysokości tak, aby cięciwa hamaka była jak najbardziej poziomo. Jeżeli któryś z końców hamaka będzie na innej wysokości istnieje ryzyko, że będziemy przemieszczać się w niżej położony koniec hamaka, tracąc optymalne i wyśrodkowane położenie.
  • Należy pamiętać, że FlyHamaki zostały stworzone do asymetrycznego leżenia. Oznacza to, że leżąc w hamaku głowa powinna być jak najbliżej zamka zamykającego hamak, a nogi odpowiednio jak najdalej. Dodatkowo hamaki zostały zaprojektowane tak, aby użytkownik miał głowę z prawej strony hamaka – patrząc na hamak z przodu.
  • Oferujemy Państwu możliwość zakupu systemu mocującego. Niezależnie, czy są to pasy mocujące FlyTaśmy czy system FlyWhoopie, wystarczy przełożyć końcówkę systemu mocowania wokół drzewa lub innego uchwytu mocującego. Następnie zapinamy karabinek na tym samym pasie tworząc zaciskającą się pętlę. Karabinki w niektórych modelach hamaków są dodatkową opcją.
  • Ustal odpowiednią wysokość: regulując długości lin ustaw środek wiszącego hamaka na wysokości uda. Jest to najbardziej optymalna wysokość zawieszania hamaka. Wysokość ta pozwoli siedzieć w hamaku ze stopami płasko na ziemi, a kolana będą lekko ugięte. Wysokość zawieszenia hamaka jest też sprawą bardzo indywidualną. Należy pamiętać, aby nie był on zawieszony za wysoko, gdyż trudno będzie na nim usiąść oraz za nisko, aby w momencie siedzenia lub leżenia znajdował się on powyżej ziemi na optymalnej wysokości.
  • Zalecamy używanie systemów nośnych FlyHamak. Nasze produkty wykonywane są z certyfikowanych materiałów o parametrach znacznie przekraczających maksymalny ciężar, jaki może znaleźć się w hamaku. Stosowanie innych niesprawdzonych linek, które często opisywane są w Internecie jako niezwykle wytrzymałe, może skończyć się bolesnym upadkiem  (np. przy zastosowaniu paracordu).

3.

BEZPIECZEŃSTWO KORZYSTANIA Z HAMAKA

  • Przed położeniem się w hamaku zweryfikuj czy konstrukcja, do której FlyHamak został przyczepiony,  jest odpowiednio stabilna, a system nośny dobrze  zapięty. W tym celu siadaj stopniowo zwiększając obciążenie oraz równocześnie obserwuj wytrzymałość elementów mocujących. Do zawieszenia hamaka wybierajcie tylko zdrowie, mocne drzewa. Należy zawsze zwrócić uwagę, czy nad wybranym miejscem hamakowania nie ma uschniętych gałęzi, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu.
  • Bezwzględnie nie należy pozostawiać hamaka pod opieką dzieci bez nadzoru osób dorosłych.
  • Nie należy także powierzać hamaka nieletnim do samodzielnego mocowania. Wybranie niestabilnej powierzchni do zawieszenia hamaka może być przyczyną groźnego wypadku. Bądź zawsze z dzieckiem przy hamaku.
  • Nie wolno pod żadnym pozorem stawać na zawieszonym hamaku. 
  • Nie należy przeciążać hamaka ponad nośność określoną dla danego modelu.
  • Nie korzystaj z hamaka w ubraniach posiadających ostre i wystające elementy, takie jak nity w jeansach, inne metalowe ozdoby, które mogą uszkodzić powierzchnię hamaka.
  • Nie zaleca się używania dodatkowego wyposażenia posiadającego ostre części rzepa tzw. część haczykową. Rzep w kontakcie ze zintegrowaną moskitierą może się zaczepić, powodując uszkodzenie powierzchni moskitiery.
  • Wszelkiego rodzaju osprzęt, jak: noże przy paskach, buty wojskowe z haczykami lub z agresywną podeszwą, pasy taktyczne z mocowaniami, kamizelki taktyczne itd, powinny zostać zdjęte przed wejściem na hamak.
  • FlyHamak wykonany jest z materiałów sztucznych i nieodpornych na działanie wysokich temperatur. Dlatego zalecamy powieszenie hamaka odpowiednio daleko do źródeł ognia, ognisk oraz iskier.
  • Długa ekspozycja hamaka na słońcu, może powodować blaknięcie jego kolorów. Jeżeli nie korzystasz z hamaka w danej chwili, nie zostawiaj go na słońcu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w zacienionym miejscu lub w opakowaniu.

4.

JAK PRAWIDŁOWO LEŻEĆ W HAMAKU?

Konstrukcja FlyHamaków pozwala na leżenie po przekątnej. To najbardziej naturalna  i najwygodniejsza  pozycja do komfortowego snu. W wiszącym hamaku układamy się po jego przekątnej – nogi przy prawej krawędzi, tułów przy lewej stronie hamaka.  W ten sposób ciało leży niemal na płasko. W naszych hamakach można także wygodnie spać na boku. Wybór najwygodniejszej pozycji zależy od osobistych preferencji.

FlyHamak_5DM3_20180804_0047 — kopia

Asymetryczne spanie
wygodne FlyBujanie!